Fotoğrafçı

FOTOĞRAFÇI MI FOTOĞRAF MAKİNESİ Mİ?

Fotoğraf sanatına ilgi duyan herkesin ortak noktası elbette ki en güzel fotoğrafı çekebilmek ve o güzel fotoğrafa ulaşmak için de kullanacağı fotoğraf makinesine sahip olabilmek. Fakat bilinmeyen ya da bilindiği halde unutulan bir gerçek var ki, istediğiniz pahalı fotoğraf makinesine sahip olmanız sizi ne iyi fotoğrafçı yapmaya ne de güzel fotoğraflar çekmenize yetecek. Biliyoruz ki bu iş bir görüntüden çok daha fazlası.

Fotoğraf, deklanşöre basıp o anı ölümsüzleştirmekten öte birden çok etkenin eş zamanlı hesaplanması ve elde edilen izafi sonuçlardan en armonik sonuçları bir araya getirebilme becerisidir ve teknikten öte bir dil olarak bakarsak anlatmak istediğiniz, mesajınızın gören kişiler tarafından okunabiliyor olması da gereklidir. Bu durumda güzel fotoğraf çıkartmak pahalı fotoğraf makinesi kullanımıyla eşitlenemez. Çünkü, fotoğraf makinesi size sadece mekanik biz düzlem üzerinden belli standartlar sunarken başarılı fotoğrafı oluşturmak için ek bir avantaj sağlamayacaktır.

Gelişen teknoloji ve kolay ulaşılabilirlik evrensel anlamda sanatın tüm dallarını çöküşe sürüklerken uzmanlık alanı olmayın da sanatı amaç edinmesi ya da daha açık ifadeyle meslek edinme çabaları tüm sanat dalları için yaranın kanamasını durdurulmaz kılıyor.

Fakat şöyle de bir gerçek var ki yetenekli olmak ile donanımlı olmak arasında da ince bir çizgi bulunuyor. Yetenek, hiçbir eğitim ya da öğrenim almadan dahi kişinin ruhuna işlenmiş bir işi yapabilme gücü olmasına karşın donanımlı olmak ise, işi yapabilecek bilgi birikimime ve seviyeye ulaşması. Bu iki durumda da yetenekli birine eğitim alamamış olması durumunda “bu iş için doğru kişi değilsin” demek de doğru olmayacağı için tüm yetenekli insanlara saygı göstermek gerekirken bu özelliğin teknoloji ile alınamayacağını da üzülerek hatırlatmak gerek. Fotoğraf çekmek özetle bakabildiğini görmek ve gördüğünü fark etmek. Hal böyleyken pahalı fotoğraf makinesi kullanımı size yüksek kalitede imkanlar sunsa da o beklenilen en iyi fotoğrafı çekmenize yetmeyecek.  

Durumu özetlersek, iyi fotoğraf çekmek demek pahalı fotoğraf makinesine sahip olmak demek değil. Bu alanda başarıya giden yok hem sanatın tekniğini hem de dilini bilmekten geçiyor.

İster fotoğraf çekin isterseniz fotoğraf çektirin fakat unutmamanız gereken en önemli detaylardan biri, güzel gösterecek olan fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı.

Hatta konumuzla alakalı bir videoyu paylaşmak istiyorum

Videoda iki profesyonel ile bir amatör fotoğrafçı var profesyonellere düşük kaliteli makine verilirken amatör fotoğrafçıya son model makine veriliyor ve fotoğraf çekmeleri isteniyor. Profesyoneller başlangıç seviyesi makine kullanıyor olmalarına rağmen katalog çekimlerini aratmayan işler çıkartırken amatör fotoğrafçı ise yüksek kaliteye rağmen sıradan pozlar çekiyor. İşte anlatmak istediğim tam da bu videoda yaşananlar.

Bu yüzdendir ki fotoğraf çekimlerimiz için bir çoğumuzun tercihi kendinizi profesyonellere bırakmakken siz siz olun “son model fotoğraf makinesi var haliyle güzel fotoğraflar çekecek” hatasına düşmeyin.

En azından düğün fotoğrafları için her anlamda standartların üzerinde bir ekip için Weddingshot’ı ziyaret etmeniz bu şirketin size sıradan bir fotoğraf sunmanın çok daha ötesini vaat ettiğini anlayacaksınız.

Duayen Ara Güler’in çok sevdiğim bir sözü ile veda edelim bu yazımıza “En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.”

 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,