düğün fotoğrafçılığı

FOTOĞRAFA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI…

Düğün fotoğrafları hakkında bilmeniz gerekenler” başlığı adı altında yüzlerce yazı ve makaleye ulaşabilirsiniz fakat bu yazımızda daha farklı bir bakış açısı sunup “olaya bir de şu yönden baksak” diyeceğiz.

En başta bilmemiz gereken şey şu ki, fotoğraf gördüğün bir şeyi kalıcı kılmak için deklanşöre basmanın çok daha ötesinde bir sanat dalı. Ve bir fotoğrafçının yapmak istediği de ortaya bir sanat eseri niteliğinde fotoğraflar çıkartmak.

Teknolojinin ilerlemesi, kolay ulaşılabilirlik, tüketim odaklı yaşam şekli sanata olan bakış açısını değiştirirken tabii ki fotoğraf da bu konuda payına düşeni aldı. Günümüz teknolojisi, dijital hayat herkesi kısa yoldan “fotoğrafçı” yapsa da o kadar hafife alınacak, basit bir meslek değil aslında.

Nasıl ki beş farklı kelimeyi yan yana dizmek o kelime bütününü şiir haline getirmiyor, bizi de şair yapmıyorsa her deklanşöre basmak basanı fotoğrafçı yapmıyor. Fotoğrafın başarılı sayılabilmesi için, doğru ışık, zaman, mekan sarmalına açı ve kadrajı da eklersek gördüğümüz gibi aslında ortaya ciddi bir iş çıkıyor. Parçaların bütünü oluşturamaması sanat eseri yapmak yerine vizörde görünen görüntüyü kopyalamaktan öteye gitmeyecektir.

Düğün fotoğrafçılığına dönecek olursak, dünya genelinde ciddi bir sektör haline gelmiş olmasına rağmen çok yol katetmediğini düşünen fotoğrafçıların var olduğunu düşünüyorum. Düğün fotoğrafçılığında en büyük sorunlardan biri, kreatif düşünmek yerine farklı isimlerin benzer kareler çekiyor ve işin dünyaya  bu şekilde yayılıyor oluşu.

Fotoğrafçılığın bireysel bir iş olduğunu düşünürsek gerçek bir fotoğrafçıdan ilk beklenen gördüğünü fotoğrafa yansıtan, duygu odaklı fotoğraflar çıkartması. Hele ki yapılan iş düğün fotoğrafçılığıysa ortada heyecan, mutluluk, stres gibi bir çok duyguyu aynı anda yaşayan bir çift varken ve onların yüzlerindeki tebessümü ya da masum aşkı konunun ana düşüncesi yapmak yerine gidip gelin çiçeğini fotoğrafın yıldızı yapmak neden? Gözlerdeki gülümseyişi, aşkı, mutluluğu sanatsal bir bakış açısıyla anlatmanın düğün fotoğrafçılığı olduğunu düşünenlerin var olduğuna inanıyorum, öyle de olmalı. Belki biraz daha portre çekim gibi, yüz detaylarını görebilmek, duyguyu hissedebilmek ya da gözlerdeki o ışığı fark edebilmek. Bunu yapmak bir çok gelin adayının düğün fotoğrafı beklentisinin tersi olacak fakat moda değişimden ibaretse modayı değiştirmek gerekir ve neden bu akımın öncüsü siz olmayasınız?

Bilinen düğün fotoğrafları ve albümlerine alternatif olacak, yeni bir modanın başlangıcı ve Türkiye’de öncü olan Weddingshot ve profesyonel, akademik ekibi sayesinde düğün fotoğrafları artık bilinen tarzın dışında sanatsal, modern, tematik.

Düğün albümünüze bakınca manzaranın değil de yıldız olarak sizin parladığınız fotoğraflar görmek isterseniz portfolyo kısmından fotoğrafları inceleyebilir ve size en uygun temayı seçip harika bir düğün albümüne sahip olabilirsiniz.

 

 , , , , , , , , , , , , , , , , , ,